Българи, живеещи в Западна Европа, се връщат в Челопеч и Крумовград, за да работят в рудници. Някои от тях решават да развият собствен бизнес в двете населени места. Това става възможно, когато една голяма и социално отговорна компания покаже, че истинския капитал за нея са хората. А когато развива своя капитал, обучава и внедрява най-новите производствени стандарти, това довежда до оптимизация на труда и повишение на заплатите. Така в Челопеч и Крумовград средната работна заплата днес е 2700 лв.
И това не е всичко, отбелязва Илия Гърков, вицепрезидент на "Дънди Прешъс Металс" и изпълнителен директор за България. За него казват, че е човекът, променил стандартите на минната промишленост у нас. Признанието не закъснява. Преди дни "Дънди Прешъс Металс" получи награда за социална инвестиция. Става дума за учредения от компанията фонд от над 5 млн. долара безвъзмездна подкрепа за малкия и среден бизнес в общините Челопеч и Крумовград.
И сега най-любопитното - едно от условията, на които трябва да отговарят предприемачите, които кандидастват за подкрепа от фонда, е да развият бизнес модел, който няма нищо общо с минното дело.
- Как "Дънди Прешъс Металс" помага на българин, който се прибира от Великобритания, да стартира собствена фабрика за производство на мебели в Крумовград?
- Защо "Дънди Прешъс Металс" подкрепя американски стартъп да пусне в производство автономен интелигентен дрон робот, който работи под земята в Челопеч?